Ludmann Mihály
Ludmann Mihály festőművész, művészettörténész, tanár már több évtizede tart művészettörténeti előadásokat. Az ELTE BTK filozófia szakán és a Képzőművészeti Főiskolán tanult, majd 30 éven át rajzot és művészettörténetet tanított. Festményei, grafikái a nyolcvanas évek második felétől szerepelnek csoportos és egyéni kiállításokon. Könyveket is illusztrált, főleg szépirodalmi műveket, de szakíróként is ismert. A magyar építészet mestereiről szóló összefoglaló munkája két kötetben jelent meg, de írt könyvet Lechner Ödön életéről, vagy az első világháborúban alkotó művészekről. Fotóművészként is ismert, a budapesti 1956-os emlékművekről 2017 júniusában rendezett kiállítást a Várnegyed Galériában.
Egész napos, csoportos autóbuszos kirándulás, melynek során művészettörténész kíséri a csoportot, aki segít elmélyülni az utazás témájában. Kifejezetten olyanoknak ajánljuk, akik szeretnének alaposabban megismerkedni egy-egy művészeti korszakkal.
Utunk első célállomása Szentes. A város nevezetessége a Koszta József Múzeum, amelyben a neolitikus Tisza-kultúra kis agyagszobrocskái, a helytörténeti gyűjtemény mellett a névadó Szentes környéki tanyán élő Koszta József festőművész képei fontos helyet kaptak. Koszta ahhoz az Alföldi iskolának nevezett festői világhoz tartozott, amelynek a művészei Munkácsy Mihály realista korszakának folytatását tűzték ki célul. Szentes nevezetessége a Petőfi Szálló és Tóth József Színház, amelyet nem régen nagyon szépen felújítottak. Az épületek terveit Komor Marcell és Jakab Dezső rajzolta meg, akik ekkor Lechner Ödön stílusát követő építészek voltak, így születhetett meg hazánk egyetlen szecessziós stílusú színházépülete.
Miután mindent megnéztünk, mit Szentes most adhatott, tartunk egy rövid szünetet, hogy ne csak tudással bővüljünk, de némi ebédet is magunkhoz vegyünk.
Második úticélunk Békéscsaba. A XIX. század legnagyobb magyar festője, a korán árvaságra jutott Munkácsy Mihály nehéz gyerekkorát Békéscsabán töltötte. Ennek állít emléket a városban levő Munkácsy Emlékház, ahol számos időszakos kiállításokon nem szereplő művével találkozhatunk. A festő nevét viselő városi múzeumban pedig Munkácsy relikviákat is megtekintünk.
Ezt követően meglátogatjuk a Munkácsy Mihály Múzeumot, ahol most egy másik különleges tárlat is várja az odalátogatókat, mert március 13-án megnyílt Benczúr Gyula festőművész kiállítása. Benczúr egyidős volt Munkácsyval, de ő Münchenben maradt, ahol festészeti tanulmányait folytatta. Hazatérése után a Mesteriskola alapítója és tanára volt. Benczúr festői tudása és felkészültsége az általa alkotott történelmi témájú képekben és korának jelentős személyeiről festett portréiban jól látható. Alkotásai közgyűjteményekben láthatóak, azonban időszakos kiállítást ritkán rendeznek a műveiből.
Benczúr Gyula és Munkácsy Mihály a XIX. század utolsó harmadának a legjelentősebb magyar festői voltak, akiknek a festményei most egy városban láthatóak.
2800 Tatabánya, Szent Borbála tér 6.
Nyitvatartás: hétköznap 9:00-16:00
06 34 307 177
06 20 916 1838
mojito@externet.hu